663 319 199 biuro@har-met.pl

Rodzaje stosowanych kalamitek

Produkowane przez Nas iniektory występują z trzema rodzajami kalamitek.
Wszystkie stosowane przez Nas kalamitki są produkowane w Naszym zakładzie, gdyż muszą one spełniać bardzo rygorystyczne normy (szczelność, otwarcie przy odpowiednim ciśnieniu, wysoka przepustowość).

Podstawową, a zarazem najczęsciej stosowaną (najpopularniejszą) kalamitką jest kalamitka szpiczasta M6. Ten rodzaj kalamitki przedstawia fotografia.

Kalamitka szpiczasta M6 – ciśnienie otwarcia do wyboru: 0-1 bar (do niśkich ciśnień), 1-3 bar do pracy przy wyższych ciśnieniach niż 30 bar, 

Drugim rodzajem stosowanych przez Nas  jest kalamitka płaska z gwintem zewnętrznym M8x1.


Należy tutaj podkreślić, iż z powodu drożności, mija się z celem stosowanie kalamitki płaskiej z gwintem M6 i małą kulką. 

Gwarantowane Ciśnienie otwarcie tego typu kalamitki to: 2-4 bar.

Trzeci rodzajem jest kalamitka płaska z kulką i sprężynka montowaną bezpośrednie do iniektora (klulka i sprężynka jest wymienna, a kalamitka jest wielorazowego użytku) z gwintem wewnętrznym M10x1. Występuje ona głownie w iniektorach motylkowych oraz w iniektorach o średnicy Ø 15 – rurkowych. Jej złącze do iniekcji jest identyczne jak w kalamitce płaskiej M8x1

Kalamitki płaskie tego typu, to rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się do stosowania przy suspensjach cementowych, mikrocementach. Stosujemy je głównie do produktów z większym przekrojem, tj. pakery wykonane w systemie motylkowym od średnicy 18mm jak i pakery specjaalne, już od 15mm. Jej przepustowość jest bardzo wysoka, a do wnętrza możemy zastosować kilka rodzajów kulek, jak i wyregulować ciśnienie otwarcia za pomocą długości gwintu.

Oprócz wymienionych kalamitek w iniektorze jednodniowym wystepuje dodatkowy zawór zwrotny, który zapobiega cofaniu środka iniekcyjnego po odkręceniu sztucera z kalamitką:

Zaworek zwrotny jest odwrotnością kalamitek, i musi mieć ciśnienie otwarcia przybliżone do zamontowanej w produkcie kalamitki. Wewnętrzna spręzyna, musi być wkonana ze specjalnego druty, a jej długość, musi być dobrana do średnicy kuki. Wbrew pozorom, to najbardziej skomplikowane elementy pakerów iniekcyjnych. 

Jako firma zajmująca się obróbką metalu, wszystkie wyżej wymienione komponenty produkujemy w Naszym zakładzie. Nie znaleźliśmy nigdzie na świecie firmy, która by oferowała kamkitki/smarowniczki do iniekcji. Produkt musi mieć bardzo niewielki odchyłki, wnętrze korpusu, musi mieć delikatnie przeprojektowane gniazda, kulka musi mieć odpowiednią tolerancję, sprężynki wykonane i wyżażane z odpowiedniej wielkości drutu sprężynowego w odpowiednim gatnku, a ich długość musi być dobrana według ciśnienia otwarcie, przepustowości i rodzaju pakera. 
Jeśi chcesz wiedzieć więcej, zapraszamy do kontakótw.